• Pick
  • Club
  • Player
  • Club of origin
1
GWS Giants 
Passed
 
2
Carlton 
Jason Tutt
Western Bulldogs
3
Collingwood 
Passed
 
4
Richmond 
Passed
 
5
Sydney Swans 
Passed
 
6
GWS Giants 
Passed
 
7
Carlton 
Passed
 
8
Sydney Swans 
Passed
 
9
Carlton 
Passed
 
1
St Kilda 
Jack Sinclair
Oakleigh Chargers
2
Melbourne 
Aaron Vandenberg
Ainslie
3
GWS Giants 
Passed
 
4
Brisbane Lions 
Billy Evans
Bendigo Pioneers
5
Western Bulldogs 
Roarke Smith
Calder Cannons
6
Carlton 
Billy Gowers
Oakleigh Chargers
7
Gold Coast Suns 
Josh Glenn
Central Districts
8
Collingwood 
Michael Manteit
Sandringham Dragons
9
Adelaide 
Reilly O'Brien
Calder Cannons
10
West Coast Eagles 
Kane Lucas
Carlton
11
Richmond 
Jayden Short
Northern Knights
12
Essendon 
Shaun McKernan
Adelaide
13
Fremantle 
Ethan Hughes
Swan Districts
14
Geelong Cats 
Tom Read
Sturt
15
North Melbourne 
Braydon Preuss
Surfers Paradise/Townsville
16
Port Adelaide 
Nathan Krakouer
Port Adelaide (SANFL)
17
Sydney Swans 
Sean McLaren
Sandringham Dragons
18
Hawthorn 
Jared Hardisty
Claremont
19
St Kilda 
Ahmed Saad
St Kilda
20
Melbourne 
Mitchell White
Dandenong Stingrays
21
GWS Giants 
Passed
 
22
Brisbane Lions 
Hugh Beasley
Oakleigh Chargers
23
Western Bulldogs 
Jordan Kelly
Hawthorn
24
Carlton 
Bradley Walsh
Peel Thunder
25
Gold Coast Suns 
Adam Saad
Coburg
26
Collingwood 
Brenden Abbott
Claremont
27
Adelaide 
Keenan Ramsey
Port Adelaide
28
West Coast Eagles 
Corey Adamson
No club
29
Richmond 
Jason Castagna
Northern Knights
30
Essendon 
Kurt Aylett
Essendon
31
Fremantle 
Tanner Smith
Fremantle
32
Geelong Cats 
Cameron Delaney
North Melbourne
33
North Melbourne 
Will Fordham
Sandringham Dragons
34
Port Adelaide 
Tom Logan
Port Adelaide
35
Sydney Swans 
Nic Newman
Frankston
36
Hawthorn 
Jermaine Miller-Lewis
South Fremantle
37
St Kilda 
Brenton Payne
Western Jets
38
GWS Giants 
Passed
 
39
Brisbane Lions 
Passed
 
40
Western Bulldogs 
Daniel Pearce
Western Bulldogs
41
Carlton 
Tom Fields
South Adelaide
42
Gold Coast Suns 
Keegan Brooksby
South Adelaide
43
Collingwood 
Tony Armstrong
Collingwood
44
Adelaide 
Anthony Wilson
Norwood
45
West Coast Eagles 
Paddy Brophy
International (Ireland)
46
Richmond 
Kane Lambert
Williamstown
47
Essendon 
Jake Long FS
St Marys FS
48
Fremantle 
Sean Hurley
International (Ireland)
49
Geelong Cats 
Padraig Lucey
International (Ireland)
50
North Melbourne 
Max Warren
North Ballarat
51
Port Adelaide 
Johann Wagner
Central District
52
Sydney Swans 
Lewis Melican
Geelong Falcons
53
Hawthorn 
Lachlan Langford
Melbourne Grammar School
54
St Kilda 
Adam Schneider
St Kilda
55
GWS Giants 
Passed
 
56
Brisbane Lions 
Cian Hanley
International (Ireland)
57
Western Bulldogs 
Brett Goodes
Western Bulldogs
58
Carlton 
Fraser Russell
Geelong Falcons
59
Gold Coast Suns 
Tyrone Downie
Bendigo Gold
60
Collingwood 
Mason Cox
International (USA)
61
Richmond 
Matthew Arnot
Richmond
62
Essendon 
Conor McKenna
International (Ireland)
63
North Melbourne 
Robin Nahas
North Melbourne
64
Sydney Swans 
Passed
 
65
Hawthorn 
Sam Grimley
Hawthorn
66
GWS Giants 
Passed
 
67
Gold Coast Suns 
Greg Broughton
Gold Coast Suns
68
Richmond 
Ivan Soldo
No club
69
Sydney Swans 
Passed
 
70
GWS Giants 
Passed
 
71
Gold Coast Suns 
Andrew Raines
Brisbane
72
GWS Giants 
Passed
 
73
Gold Coast Suns 
Passed
 
74
GWS Giants 
Passed
 
75
Brisbane Lions 
Matthew Hammelmann
Morningside
76
Sydney Swans 
Jordan Foote
UNSW-Easts